FREESTYLE.pl - logo
Najedź tu i zaloguj się do Freestyle.pl

Reklama Jak zamówić?
Tu jesteś: FreeStyle >  Artykuły >  Obalanie stereotypów, czyli naga...

Artykuły

Obalanie stereotypów, czyli naga prawda o skejtach!

Od:
Klaudia Stój 
Data:
24 czerwca 2012, 23:00
Komentarzy:
Skomentuj pierwszy!
Kategorie:
kategorie
Ocena:
Ocena 5.00
Subkultury młodzieżowe są dzisiaj bardzo popularnym zjawiskiem. Dzięki nim wiele młodych osób odnajduje swoją drogę w życiu, ma z kim dzielić pasje, marzenia i cele.

Dostępne w kategoriach

Jedną z tego typu grup, która cieszy się sporą popularnością, jest subkultura skateboarderów. Subkultury (zwłaszcza młodzieżowe) spotykają się z różnego rodzaju opiniami na swój temat, często negatywnymi i nie zawsze prawdziwymi. Chyba najbardziej popularnym stereotypem dotyczącym skejtów jest ten, który charakteryzuje ich jako chuliganów, wandali niszczących mienie publiczne, młodzież uciekającą od życia dorosłego. Ile w tym prawdy? Jacy są skateboarderzy i jak wygląda ich subkultura? Postanowiłam dowiedzieć się tego u samego źródła!

W ankiecie, skierowanej do członków tej grupy, wzięło udział 131 osób (w tym tylko 9 kobiet!), a ich wiek mieścił się w granicach 11 – 36 lat. Znaczna większość, bo aż 81% to „starzy gracze”, którzy z deskorolką zaprzyjaźnili się już kilka lat temu.

10 urodziny Woodcamp 10 urodziny Woodcamp
Jacy więc są skateboarderzy? Przede wszystkim tolerancyjni! Z badań wynika, że grupa ta z życzliwością odnosi się do innych subkultur. 82% skejtów akceptuje grafficiarzy, 73% rastafarian, 66% metalowców, a ponad połowa ankietowanych z życzliwością traktuje punków, hipisów i inne pozytywnie kojarzone subkultury. Co ciekawe, subkulturę kojarzoną negatywnie, którą są chuligani, akceptuje tylko 8% ankietowanych. A to może oznaczać, że stereotyp, o którym wspomniałam wyżej, z prawdą niewiele ma wspólnego. Skoro skejci nie akceptują chuligaństwa, sami chuliganami nie są.

Oprócz tolerancji, osoby utożsamiające się z tą subkulturą, mogą się pochwalić niezwykłą otwartością na innych ludzi. Według skateboarderów, deskorolka to sport dla wszystkich. Chętnie przyjmują „nowych”, bez względu na wiek czy płeć. Co ciekawe, aż 88% ankietowanych (a przypomnę, że 93% to mężczyźni), uważa, że w skateboardingu płeć nie ma znaczenia. Deska jest dla wszystkich, bez względu na płeć. Dodatkowo – według 86% nie liczy również to, ile kto ma lat. Jako potwierdzenie tej wyjątkowej cechy, warto też wspomnieć, że w opinii 95% ankietowanych, wszelkie imprezy (festiwale, zawody i wiele innych) organizowane przez skejtów mają charakter otwarty, więc każdy może przyjść i na chwilę zetknąć się z tą subkulturą.

Skateboarderzy mogą pochwalić się również kreatywnością, pomysłowością i tym, że w sprawie ich zainteresowań nie można mówić o monotonności. Hobby, jakie deklarują, należą do tak wielu różnych gatunków, że aż trudno w to uwierzyć! Wśród zainteresowań (które nie są związane z deskorolką) najwięcej osób podaje muzykę (przeróżną: od hip - hopu, przez reggae, po punk), fotografię, inne sporty (rower, sporty wodne, snowboard), podróże, grę na jakimś instrumencie i wiele innych, nawet historię, lotnictwo, motoryzację, elektrykę oraz ekonomię.

A jak skejci postrzegają sami siebie? 89% ankietowanych uważa, że jest to grupa otwarta, przyjaźnie nastawiona do innych. Więcej, bo aż 95% ma się za osoby kreatywne i pomysłowe. Jako zaprzeczenie najpopularniejszego stereotypu, 87% ankietowanych nie zgadza się z opinią, że skejci to chuligani i wandale. 69% osób nie uważa również, żeby członkowie tej grupy byli młodzieżą o nic nie dbającą i niczym się nie przejmującą.

Wszyscy, którzy posługują się negatywnymi stereotypami w stosunku do skejtów, powinni chwilę się nad tym zastanowić. Członkowie tej grupy to młodzież, która oprócz wspomnianych wyżej wartościowych cech, ma jednak coś do powiedzenia! Przytoczę kilka wypowiedzi swoich respondentów:

 • Mężczyzna, lat 19, Warszawa: (odpowiedź na pytanie „czym się interesujesz?”) „Każdą muzyka, architekturą, grą na konsoli, siedzeniem z dziewczyną lub/i znajomymi. Lubię też obejrzeć film lub <<odchamić>> się w teatrze. Matematyka i fizyka też mi styka co oznacza, że styczność z nimi nie sprawia mi kłopotów. Można nawet powiedzieć że czasem jest przyjemna. Zawsze chciałem coś napisać: felieton, wiersz, tekst hip-hopowy, recenzję, cokolwiek”
 • Mężczyzna, lat 16, Warszawa: (to samo pytanie, co wyżej) „Głównie deską, jak mam w dobrą pogodę siedzieć przed kompem, albo chlać wódę, to wolę sobie pojeździć z kumplami.”
 • Mężczyzna, lat 23, Kraków: „Jeśli chodzi o deskorolkę to po 7 latach przestałem jeździć. Teraz sporadycznie, ale zawsze jest we mnie cząstka z tamtych lat i zostanie ona we mnie do końca życia. To samo jest ze wszystkim co kochamy. Jedni kochają tańczyć, inny śpiewać, a jeszcze inni jeździć na deskorolce i to im sprawia największą przyjemność. I jeśli poświęcamy się czemuś, to róbmy to z całego serca i sił.
  Przykład chłopaków z PTG gdzie starali sie o skatepark, później walczyli o to, by nie została zniszczona ich miejscówka, na której miał stanąć jakiś hipermarket czy hotel. Wspólnymi siłami dali radę wygrać z dużymi korporacjami. Także deskorolkarze nie są tępymi wandalami, gdyż dbali przez cały czas o to miejsce. Miejsce Pamięci Trudu Górniczego i wywalczyli coś więcej dla tego miejsca i ludzi, którzy uwielbiali odwiedzać to miejsce, wywalczyli dla nich skateplazę.”

Widząc takie wypowiedzi (szczególnie ostatnią) warto przyjrzeć się tej subkulturze, aby zobaczyć, że skupia ona w swoich kręgach ludzi mądrych, dobrych i życzliwych, a nie pustą młodzież, która nie dba o nic i nikogo. Pozostaje więc rzec: Brawo skejci! Oby tak dalej.

skateboarding skateboarding


Udostępnij


wykop śledzik grono

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!


Najnowsze  

Podobne  


Blogi  

Co się dzieje na Freestyle'u  

Nasi partnerzy

 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
ukryj