FREESTYLE.pl - logo
Najedź tu i zaloguj się do Freestyle.pl

Reklama Jak zamówić?
Tu jesteś: FreeStyle >  Artykuły >  ABC Frisbee

Artykuły

ABC Frisbee

Od:
marylka 
Data:
11 sierpnia 2010, 00:18
Komentarzy:
Skomentuj pierwszy!
Kategorie:
kategorie
Ocena:
Ocena 5.00
Krótka historia i ciekawostki dotyczące latającego dysku

Dostępne w kategoriach

Frisbee, a dawniej frisbie jest jedna z pierwotnych odmian gry za pomocą metalowego, najczęściej cynowego, a obecnie plastikowego dysku. Gra polegała na rzucaniu owym dyskiem i chwytaniu go w rozmaity sposób. Nazwa pochodzi od firmy piekarskiej, założonej w 1871 roku, przez W.R. Frisbiego. Początkiem gry były rzuty formami cynowymi do ciasta (pie tins) produktów firmy Frisbie. „W 1946 roku W.F. Morrison wraz z pomocą i dofinansowaniem Warrena Franscioniego stworzył, Whirlo-Way, który dwa lata później, czyli w 1948 roku, stał się pierwszym, seryjnie produkowanym, latającym dyskiem, jednak pod zmienioną nazwą Pipco Flyin-Saucer. Kolejny plastikowy dysk, (komponent butylu i stearynianu), został wyprodukowany w 1955 roku, przez firmę Waltera Frederica Morrisona i nosił nazwę Pluto Platter (Talerz Plutona)”.

Sama nazwa frisbee jest zastrzeżonym  znakiem  towarowym, z 1957 roku firmy Wham-O, produkującej zabawki, jednak słowo to jest używane do opisania latającego dysku. Ta sama firma, w tym samym  roku, wprowadziła nową, usłyszaną na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, nazwę „Frisbee”. Sukces sprzedaży frisbee nastąpił w 1964 roku, kiedy to firma Wham-O, zatrudniła Eda Headrick’a, który zmniejszając grubość dysku i projektując obrazki na górnej jego części, spowodował wzrost zainteresowania tą zabawką i dyscypliną sportową.  „Sam Headrick jest uważany za ojca sportów z dyskiem, a w 1967 założył International Frisbee Association (IFA) – Międzynarodowy Związek Frisbee, następnie zmieniony na World Flying Disc Federation – WFDF, (Międzynarodowy Związek Latającego Dysku)”.

Typowe frisbee ma kształt talerza średnicy ok. 20-25 cm i jest wykonane z plastiku, choć w zależności od zastosowań frisbee mogą się znacznie różnić rozmiarem, ciężarem, twardością materiału i innymi parametrami, które z kolei wpływają na zachowanie się frisbee w locie.

Ultimate jest szybkim sportem, który pojawił się w późnych latach 60 – tych na kampusie Amherst College w Amherst w stanie Massachusetts gdzie jednym z uczestników był Jared Kass – uczeń Columbia High School w Maplewood. Po powrocie z kampusu przedstawił grę swoim kolegom ze szkoły i tak powstała pierwsza na świecie drużyna Ultimate Frisbee pod nazwą CHS Varsity Ultimate. Przez następne lata rozprzestrzeniał się na okoliczne stany - New Jersey, New York, Pennsylvania jednak tylko w szkołach licealnych.

Naturalnie po 40-stu latach popularność Ultimate wzrosł niewyobrażalnie. Jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów na świecie i tysiące ludzi gra w niego w ponad 40 -stu krajach. Ponad 300 uczelni wyższych ma program nauczania. Setki szkół średnich mają swoje drużyny reprezentacyjne. Ultimate jest wykładany dla studentów na wychowaniu fizycznym
i rekreacji sportowej na wielu uczelniach.

„Ultimate Player Association (UPA) – Związek Graczy Ultimate został założony w 1979 roku i jest organem kontrolującym, w Stanach Zjednoczonych. Związek ten zrzesza więcej niż 25 tysięcy zawodników i sam podlega pod World Flying Disc Federation (WFDF) – Światowa Federacja Latającego Dysku. Organizacja ta kontroluje pomniejsze federacje i związki we wszystkich krajach”.

Ciekawostki

 1969 – armia Stanów Zjednoczonych wydaje 400, 000 $ by sprawdzić czy frisbee mogą być dobrym spadochronem dla wystrzelonych flar, projekt zamknięto bez żadnych wyników.

1973 – formuje się federacja Wielkiej Brytanii

1974 – formuje się federacja w Szwecji zorganizowana przez  Johny Gustafson i Mikael     Hjärtsjö  (SFF) – Swedish Frisbee Federation

    -  pierwsze Mistrzostwa Świata we Frisbee

1975 – formuje się federacja w Japonii

1976 – formuje się federacja w Australii

1977 – formuje się federacja w Austrii i Belgii

1978 – formuje się federacja Finlandii

1979 – formuje się federacja Norwegii, Holandii, Francji i Włoch

-  UPA – Ultimate Frisbee Association (Związek Graczy Ultimate), Tom Kennedy zostaje pierwszym dyrektorem.

1980 – pierwsze Mistrzostwa Europy we Frisbee są rozegrane w Paryżu

Pierwsze miejsce – Finlandia

Drugie miejsce – Anglia

Trzecie miejsce – Szwecja

1981 – formuje się federacja Anglii

- EFDF – European Flying Disc Federation (Europejska Federacja Latającego  Dysku), Mikael Hjärtsjö zostaje pierwszym prezydentem

1983 – formuje się federacja Niemiec

1985 – formuje się federacja Jugosławii

1989 – formuje się federacja Nowej Zelandii

1990 - formuje się federacja Wenezueli

 

Sporty z latającym dyskiem

 • Disc Dog  – bardziej znane jako frisbee dog. Ocenia się odległość chwytu jak i grację chwytu dysku przez psa.
 • Disc golf (frisbee golf) gra polegająca na rzucie dyskiem do kosza lub w cel.
 • Dodge disc - dwa ognie z dyskiem zamiast piłki.
 • Durango boot – gra polegająca na strąceniu pachołka przeciwnika.
 • Double disc court – gra polegająca na oddaniu rzutu tak by dysk wylądował w polu rzeciwnika, lub żeby oba dyski, które są w grze dotknęły gracza.
 • Fricket - również znany jako disc cricket.
 • Friskee – pilka nożna z dyskiem zamiast piłki.
 • Goaltimate – gra zapożyczona z ultimata, zamiast, pola punktowego występują bramki.
 • Guts - w tej grze należy przerzucić dysk za „mur” przeciwnika, graczy ustawionych obok siebie stojący w odległości 10 metrów od rzucającego.
 • Kan-Jam– gra polegająca na rzucaniu dysku w stojące w pewnej odległości od siebie metalowych koszy.
 • Schtick – jedyna gra gdzie w czasie trzymaniu dysku można biegać – punkt zdobywa się po rzuceniu dysku w pudło 2 metrowe.
 • Ultimate – gra zespołowa z użyciem frisbee łącząca w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. Jest bardzo dynamiczna i widowiskowa, od graczy wymaga wytrzymałości, szybkości i zręczności, lecz jednocześnie proste zasady czynią ją bardzo łatwą do opanowania dla początkujących. Podstawowymi zasadami ultimate są brak fizycznego kontaktu pomiędzy graczami oraz fair play.

 

autor: Marek Torba


Udostępnij


wykop śledzik grono

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!
La ListeNajnowsze  

Podobne  


Blogi  

Co się dzieje na Freestyle'u  

Nasi partnerzy

 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
ukryj