FREESTYLE.pl - logo
Najedź tu i zaloguj się do Freestyle.pl

Reklama Jak zamówić?
Tu jesteś: FreeStyle >  Artykuły >  Zakończył się pierwszy w Polsce...

Artykuły

Zakończył się pierwszy w Polsce kurs freetourowy

Od:
Redakcja 
Data:
8 kwietnia 2013, 18:59
Komentarzy:
Skomentuj pierwszy!
Kategorie:
kategorie
Ocena:
Ocena 0.00

Dostępne w kategoriach

freeskiing  |  snow  |  sport

W miniony weekend w Tatrach odbył się pierwszy kurs freetourowy organizowany w ramach cyklu szkoleń „Never Stop Exploring Safely” Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. 

Od 5 lat Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR organizują w Tatrach szkolenia lawinowe przeznaczone dla miłośników jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie. Ich uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu planowania wypraw w góry, oceny zagrożenia lawinowego i ratownictwa z użyciem podstawowego sprzętu lawinowego (detektor, sonda, łopatka).

W ramach akcji odbywającej się pod hasłem „Never Stop Exploring Safely” organizowane są także szkolenia na poziomie zaawansowanym, w czasie których szczególna uwaga przykładana jest do kwestii poruszania się w terenie (wyboru tras podejścia i zjazdu), a także ćwiczone są bardziej skomplikowane scenariusze zasypań.

W tym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rosnącej grupy młodych freeriderów, którzy coraz częściej wychodzą w teren wysokogórski zorganizowane zostało szkolenie freetourowe.

„Freeride i skituring to dwie bliskie sobie formy narciarstwa. Jest jednak jedna podstawowa różnica - miejsce jakie w planie kolejnego dnia na nartach zajmuje zjazd z jakiegoś szczytu. Stąd też oczywista różnica w sprzęcie. Freeriderzy potrzebują szerokich, długich nart, na których mogą z dużą prędkością pokonywać zbocza, pewnie lądować po skokach i „surfować” w świeżym puchu. Z kolei długie, całodzienne skiturowe wycieczki wymagają sprzętu lekkiego, o znacznie mniejszych rozmiarach, który może nie ułatwia zbytnio jazdy w głębokim śniegu, ale pozwala za to szybko poruszać się w terenie. Tak było przynajmniej dotychczas. W mediach branżowych, katalogach producentów czy dyskusjach na forach internetowych na dobre już zadomowiło się nowe określenie: „freetour”. Co oznacza? Po prostu, połączenie tego co najlepsze w dwóch światach - swobody poruszania się w terenie z możliwością czerpania jak największej przyjemności ze zjazdu” - tłumaczy Jacek Będkowski, jeden z organizatorów szkoleń PSF i TOPR.

Kurs freetourowy Kurs freetourowy
Na kursie, który odbył się w miniony weekend w okolicach Murowańca można było zobaczyć całą gamę sprzętu wykorzystywanego obecnie w górach. Od wąziutkich i prostych skitourowych klasyków, poprzez najnowsze lekkie narty z technicznymi wiązaniami, aż po najszersze deski do jazdy w głębokim puchu. Niezależnie od tego jaki sprzęt wybrali uczestnicy, kurs był dla nich okazją do zdobycia lub podniesienia poziomu swoich umiejętności.

W czasie zajęć w terenie ćwiczone były tak proste z pozoru sprawy jak prawidłowe wykonywanie zwrotów i podejście zakosami, podchodzenie w rakach i z czekanem w stromym terenie, ale i bardziej skomplikowane jak zakładanie stanowiska i asekuracja z użyciem podstawowego sprzętu wspinaczkowego. Program zajęć obejmował także naukę nawigacji z użyciem mapy i kompasu oraz przypomnienie zagadnień związanych z tematyką lawinową. Kurs zakończyła wspólna wycieczka, w czasie której uczestnicy mieli okazję m.in. przećwiczyć zjazdy na linie w górnej części żlebu opadającego ze Świnickiej Przełęczy.

„Naszym kursom przyświeca hasło „Never Stop Exploring Safely”. Bezpieczeństwo to nie tylko wiedza na temat lawin, ale także umiejętność poruszania się w trudnym terenie. Ponieważ miłośnicy jazdy poza trasami docierają w poszukiwaniu dobrych warunków coraz dalej i wyżej, postanowiliśmy stworzyć kurs, na którym zdobędą potrzebne im w takich sytuacjach umiejętności. W kolejnych latach z pewnością rozwijać będziemy koncepcję naszych szkoleń, tak by każdy mógł dowiedzieć i nauczyć się jak najwięcej na temat bezpiecznej eksploracji gór.” - zapowiada Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.

Tymczasem wciąż jeszcze można zarejestrować się na kurs lawinowy na poziomie zaawansowanym, który odbędzie się w najbliższy weekend w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Tydzień później w tym samym miejscu odbędzie się szkolenie na poziomie podstawowym, kończące tegoroczną, 5. edycję akcji Never Stop Exploring Safely.

Kurs freetourowy Kurs freetourowy


Udostępnij


wykop śledzik grono

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!


Najnowsze  

Podobne  


Blogi  

Co się dzieje na Freestyle'u  

Nasi partnerzy

 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
ukryj