FREESTYLE.pl - logo
Najedź tu i zaloguj się do Freestyle.pl

Reklama Jak zamówić?
Tu jesteś: FreeStyle >  Artykuły >  Inwestycje narciarskie...

Artykuły

Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry

Od:
alik 
Data:
19 listopada 2013, 12:19
Komentarzy:
Skomentuj pierwszy!
Kategorie:
kategorie
Ocena:
Ocena 0.00

Dostępne w kategoriach

Wielomilionowe inwestycje realsmokizowane od kilku lat na Słowacji opłacają się – tak wynika z raportu opublikowanego przez słowacki „Trend”, jeden z najbardziej prestiżowych tygodników ekonomicznych u naszych południowych sąsiadów. Stacje narciarskie, które regularnie wydają miliony euro na poprawę infrastruktury i swoich usług, są obok aquaparków najchętniej odwiedzanymi miejscami na Słowacji.

Słowacja to kraj typowo górski – góry i wyżyny zajmują prawie dwie trzecie całego terytorium państwowego. Tutaj znajdują się najwyższe i najpiękniejsze wierzchołki Karpat, tutaj dzika, górska przyroda od lat przyciąga miliony spragnionych odpoczynku i kontaktu z naturą. Ale nie tylko krajobraz i naturalne piękno tak znanych pasm górskich, jak Tatry Wysokie, Mała Fatra czy Słowacki Raj, działają jak magnes na turystów. Także mądrze zlokalizowane inwestycje służące zarówno w lecie, jak i w zimie sprawiają, że liczba odwiedzających powoli, jednak stale wzrasta.

Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry
W obszernym zestawieniu analitycy „Trendu” zgromadzili dane dotyczące ilości turystów odwiedzających największe atrakcje Słowacji. Wśród 30 najpopularniejszych znalazło się 6 dużych stacji narciarskich, które w 2012 roku gościły łącznie niemalże 2 mln turystów.   Lepszą frekwencją pochwalić się mogą tylko aquaparki i kąpieliska termalne – w pierwszej 30 jest ich 9, a liczba odwiedzających osiągnęła 3,9 mln! Przypomnijmy tylko, że cała Słowacja liczy niewiele ponad 5 mln mieszkańców.

Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry
Na pierwszym miejscu uplasowała się Tatrzańska Łomnica i Stary Smokowiec, leżące u podnóża Tatr Wysokich. Od kilku lat prowadzona jest tu gruntowna modernizacja i rozbudowa kolejek linowych, a także powstają nowe trasy narciarskie. W 2012 roku ośrodek ten wybrało ponad 780 tys. turystów. Tak wielką liczbę odwiedzających i pierwsze miejsce wśród górskich kurortów Tatrzańska Łomnica zawdzięcza przede wszystkim względnie równomiernemu rozłożeniu ruchu na sezon zimowy i letni – jest to bowiem nie tylko znana i uznana stacja narciarska, ale także jedna z najpiękniejszych miejscowości pod Tatrami, z bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, oraz bardzo dobry punkt wyjścia na górskie wyprawy w Tatry Wysokie. Także w tym roku w Łomnicy powstaną nowe inwestycje – nowa kolejka gondolowa i dwie trasy narciarskie, co zapewne wpłynie na jeszcze większą popularność tej miejscowości wśród narciarzy.

Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry
Na drugim miejscu znalazł się największy ośrodek narciarski na Słowacji i jeden z największych w Europie Środkowej – Jasna. Od kilku lat Polacy z zazdrością obserwują prowadzoną z rozmachem modernizację i rozbudowę stacji położonej na północnych i południowych stokach Chopoka. Wartość inwestycji, które poczyniono tu przez ostatnie 5 lat, przekroczyła 150 mln euro, a kurort przekształcił się w prawdziwe centrum narciarskie w alpejskim stylu. W 2012 roku gościło tu ponad 530 tys. turystów, z czego zdecydowana większość w sezonie zimowym. Pod tym względem pozycja Jasnej, jako lidera wśród słowackich stacji narciarskich (ale także i sąsiednich krajów) jest niezagrożona. Warto wspomnieć, że także w tym roku powstanie tu m.in. nowa kolejka, a także nowoczesna restauracja.

Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry
Na kolejnym miejscu w rankingu znalazła się stacja narciarska Donovaly, położona na pograniczu Niżnych Tatr i Wielkiej Fatry, przy głównej szosie do Bańskiej Bystrzycy. Nowoczesna infrastruktura (m.in. postawiona kilka lat temu kolejka, w której gondolki przeplatają się z krzesełkami na jednej linie), świetne warunki śniegowe i bardzo dobra komunikacja powodują, że tłumnie przyjeżdżają tu narciarze także z Polski. W ubiegłym roku łącznie odwiedziło ten sympatyczny kurort ponad 220 tys. gości.

Czwarte miejsce to znowu ośrodek tatrzański – Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso), przy czym, w odróżnieniu od Tatrzańskiej Łomnicy, większość turystów przyjeżdża tu w zimie. Znakomitemu położeniu i bardzo dobrej bazie hoteli i restauracji kurort zawdzięcza ponad 170 tys. gości w 2012 roku. W tym roku także ten ośrodek narciarski wzbogaci się o nowe inwestycje, dzięki którym narciarze odnajdą tutaj prawie 9 km tras narciarskich.  

W pierwszej 30 najpopularniejszych atrakcji Słowacji znalazły się także takie stacje narciarskie jak Wielka Racza (Veľká RačaOščadnica) – 160 tys. odwiedzających i Ski Park Ružomberok-Malinô Brdo, położony na słowackim Liptowie, niedaleko Rużomberku, na stokach Wielkiej Fatry (100 tys. gości). Warto wspomnieć, że większość wymienionych tu stacji narciarskich oferuje pakiety łączące pobyt w stacjach narciarskich z relaksem w pobliskich aquaparkach, które są absolutnie najchętniej odwiedzanymi atrakcjami Słowacji.

Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry Inwestycje narciarskie przyciągają turystów w słowackie góry
Wygląda więc na to, że teza lansowana w niektórych polskich mediach, jakoby rozbudowa stacji narciarskich i infrastruktury hotelowej w słowackich górach miała spowodować takie zniszczenia krajobrazu i przyrody, że w efekcie spadnie ich atrakcyjność, jest jednak całkowicie nieuzasadniona. Tak przynajmniej wynika ze statystyk ruchu turystycznego u naszych południowych sąsiadów.

Najpopularniejsze atrakcje Słowacji w 2012 roku według liczby odwiedzających:

 1. Aquacity Poprad                                807 130
 2. Vysoké Tatry                                     782 114
 3. Thermal Corvinus Veľký Meder        590 832
 4. Aquapark Tatralandia                                    569 686
 5. Termálne kúpalisko Podhájska         564 000
 6. Jasná Nízke Tatry                             539 475
 7. Termálne kúpalisko Vadaš                439 671
 8. Múzeum SNP Banská Bystrica        372 795
 9. Gino Paradise Bešeňová                  357 657
 10. Zoologická záhrada Bojnice              292 700
 11. Zoologická záhrada Bratislava          287 070
 12. Thermalpark Dunajská Streda          275 459
 13. SNM – Spišské múzeum Levoča     248 611
 14. Aquathermal Senec                          230 000
 15. Park Snow Donovaly                        220 319

Sprawdź www.nartyslowacja.pl.


Powiązania

Udostępnij


wykop śledzik grono

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!


Najnowsze  

Podobne  


Blogi  

Co się dzieje na Freestyle'u  

Nasi partnerzy

 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
ukryj