FREESTYLE.pl - logo
Najedź tu i zaloguj się do Freestyle.pl

Reklama Jak zamówić?
Tu jesteś: FreeStyle >  Artykuły >  Cameron Zink wygrał Red Bull...

Artykuły

Cameron Zink wygrał Red Bull Rampage 2010

Od:
Redakcja 
Data:
5 października 2010, 13:47
Komentarzy:
Skomentuj pierwszy!
Kategorie:
kategorie
Ocena:
Ocena 4.50
Dzikie niebo nad nim i 450 metrowa pionowa ściana w dół przed nim – Cameron Zink wytrwale pokonywał wszelkie przeszkody, by zostać mistrzem Red Bull Rampage 2010.

Dostępne w kategoriach

bike  |  mtb  |  sport

Dwudziestu jeden najlepszych riderów mountain bikingu musiało się wykazać niezwykłymi umiejętnościami w walce ze złą pogodą, ale gdy niebo się przejaśniło, okazało się, że to Zink zabierze do domu potrójne trofeum - zwycięstwo w zawodach, Nagrodę Komisji Sportowej Utah za Najlepszy Trik oraz tytuł ogólnego zwycięzcy sezonu Freeride Mountain Bike (FTB) World Tour.

Gwiazdy (i chmury) sprzyjały Zinkowi

Po sezonie pełnym wzlotów i upadków, wielkich zwycięstw i poważnych kontuzji, Zink zaliczył tego dnia kolejną jazdę roller coasterm. Podczas pierwszego przejazdu spróbował 360-tki przy przeszkodzie Oakley Icon Sender, ale zaliczył mocne uderzenie i pękł jego kask, w rezultacie nie wiedział, czy będzie mógł kontynuować w następnym przejeździe.

Red Bull Rampage 2010 Red Bull Rampage 2010


Po oględzinach medyków, z nowymi zapasami energii wystartował ponownie, ale zaledwie parę godzin później spowolnił go silny wiatr, deszcz i groźne chmury. Lecz gdy tylko wyszło słońce, Zink zaliczył perfekcyjny przejazd, prezentując bezbłędną 360 przy onieśmielającej przeszkodzie Oakley Icon Sender, która katapultowała go na prawie 12 metrów w dół.

Ten wspaniały manewr, dzięki któremu zasłużył na nagrodę na najlepszy trik, był jedyną rzeczą, która mogła pokonać Brytyjczyka Gee Athertona, który chciał się odegrać za 2008 rok, kiedy to dotarł do finału, ale kontuzja podczas treningu uniemożliwiła mu dalszą jazdę. Doświadczenie wyścigowe Athertona zdecydowanie działało na jego korzyść - popisał się szybkim, świetnie kontrolowanym przejazdem, który zaimponował sędziom, a wplótł w niego nawet wallride. Trzecie miejsce zajął Darren „the Claw" Berrecloth, który od początku do końca był wyjątkowo mocny technicznie.

Ponad 2-tysięczna grupa fanów dotarła do odległego, pustynnego miejsca, by na własne oczy podziwiać konkurs rozegrany na nierównym, naturalnym, downhillowym terenie pełnym przygotowanych wcześniej przeszkód. Zespół budowniczych pod kierownictwem Paddy'ego Kaya przez miesiąc kopał w ziemi, budując i dopieszczając tor, który stał się placem zabaw dla zawodników. Budowniczy torów i były zawodnik Red Bull Rampage, Josh Bender, był zadowolony z efektu: „Byłem podekscytowany tym, jak riderzy wykorzystywali stworzone przez nas elementy - wspaniale było zobaczyć, jak sport ten się rozwinął i wkroczył na wyższe poziomy". Zapierające dech w piersiach triki - jak backflip stepdown Grega Watta czy wallride Athertona - zapewniły publiczności spektakularne show, które rozegrać się mogło tylko na niepowtarzalnych terenach pustynnych gór Zionu.

Red Bull Rampage 2010 Red Bull Rampage 2010

Burza Doskonała

Niedzielne finały omal nie zostały przerwane z powodu dzikiej pogody, która spowodowała kilkugodzinne opóźnienie. Sobotni trening także skrócono ze względu na silną burzę wietrzną przywodzącą na myśl apokalipsę. Jednak riderzy nie odpuszczali i gdy tylko ostatnia kropla deszczu wsiąkł w ziemię stawili się przy bramce i dali z siebie wszystko podczas drugiego przejazdu.

Zink tak podsumował przeszkody, którym wszyscy musieli stawić czoła: „Naprawdę ciężko jest wbić się w odpowiedni rytm. Twój przejazd musi być perfekcyjny od samego początku. Nie możesz po prostu spokojnie jechać i dopiero pod sam koniec pokazać imponujący styl. Musisz się starać od pierwszych chwil. Myślę, że z biegiem czasu zdobyłem pewne konkursowe umiejętności i determinację, bo poszło mi dziś całkiem nieźle!". Atherton potwierdza: „Drugi dzień Red Bull Rampage był zwariowany. Świetnie się bawiłem. Były to szalone zawody i nie mógł mnie wyprzedzić lepszy facet niż Zink".

Po 18 przystankach serii FMB, dzięki ogólnemu mistrzostwu, Zink jest w siódmym niebie.

Bycie mistrzem Rampage to spełnienie marzeń. To jeden z pierwszych prawdziwych zawodów mountain bikowych i uważam, że ten konkurs to kwintesencja mountain bikingu. Tak więc wygranie go jest najwspanialszą rzeczą na świecie. Jeśli mam być szczery, to wolałbym wygrać Red Bull Rampage niż jakiekolwiek inne zawody".

Prawdopodobnie dzień ten najlepiej podsumował zajmujący czwartą pozycję Andreu Lacondeguy z Hiszpanii, który znany jest na całym świecie z zapierających dech w piersiach trików. W rozmowie na ten sam temat, miał tylko jedno do powiedzenia: „To była najbardziej szalona rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem!".

Ostateczne rezultaty Red Bull Rampage 2010

 1. Cameron Zink (USA) 89.2
 2. Gee Atherton (GBR) 82.4
 3. Darren Berrecloth (CAN) 81.2
 4. Andreu Lacondeguy (ESP) 79.0
 5. Geoff Gulevich (CAN) 77.2
 6. Thomas Vanderham (CAN) 76.6
 7. Robbie Bourdon (CAN) 76.0
 8. Kyle Strait (USA) 75.6
 9. Logan Binggeli (USA) 74.8
 10. Kurt Sorge (CAN) 73.0
 11. Alex Prochazka (CAN) 72.2
 12. Tyler McCaul (USA) 71.8
 13. Graham Agassiz (CAN) 71.0
 14. Cedric Gracia (FRA) 70.4
 15. Greg Watts (USA) 65.6
 16. Michal Marosi (CZE) 64.2
 17. Jamie Goldman (USA) 63.8
 18. Curtis Robinson (CAN) 62.4

Mike Hopkins (CAN) nie ukończył
Chris Van Dine (USA) nie ukończył
James Doerfling (CAN) nie ukończył

Zdobywca nagrody Komisji Sportowej Utah za Najlepszy Trik: Cameron Zink, 360 ze skokiem na 12 metrów w dół z Oakley Icon Sender


Klasyfikacja generalna FMB Tour:

 1. Cameron Zink 2948.15
 2. Brandon Semenuk 2937.5
 3. Darren Berrecloth 2626.1

Red Bull Rampage 2010 Red Bull Rampage 2010

 


Udostępnij


wykop śledzik grono

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!


Najnowsze  

Podobne  


Blogi  

Co się dzieje na Freestyle'u  

Nasi partnerzy

 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
ukryj