FREESTYLE.pl - logo
Najedź tu i zaloguj się do Freestyle.pl

Reklama Jak zamówić?
Tu jesteś: FreeStyle >  Artykuły >  Kije narciarskie - kiedy są...

Artykuły

Kije narciarskie - kiedy są potrzebne, jak ich używać?

Od:
Redakcja 
Data:
24 stycznia 2018, 13:56
Komentarzy:
Skomentuj pierwszy!
Kategorie:
kategorie
Ocena:
Ocena 0.00
Kije narciarskie to pozornie najmniej istotny element wyposażenia każdego amatora sportów zimowych. Niektórzy nawet twierdzą, że są kompletnie niepotrzebne! Czy tak jest w istocie? Kije narciarskie to pozornie najmniej istotny element wyposażenia każdego amatora sportów zimowych. Niektórzy nawet twierdzą, że są kompletnie niepotrzebne! Czy tak jest w istocie?

Dostępne w kategoriach

W czym pomagają kije?

Podstawowym zadaniem kijków zjazdowych jest pomoc przy utrzymaniu równowagi. Dodatkowo pomagają przy skrętach. Początkującym narciarzom pomogą zaś podczas nauki prawidłowej techniki zjazdu. Do tego jazda po płaskim podłożu – kije narciarskie pozwalają utrzymać wtedy należytą prędkość. Dla kogo będą zatem niezbędne? Odpowiedź jest prosta: dla każdego miłośnika białego szaleństwa!

Podstawowe cechy kijów narciarskich

Używanie kijków nie jest polecane właściwie tylko w jednej sytuacji: kiedy mamy na sobie narty po raz pierwszy w życiu. W innych przypadkach stanowią one nieocenioną pomoc podczas doskonalenia swoich osiągów. Podczas doboru powinniśmy pamiętać o trzech właściwościach, jakie dobre kijki powinny spełniać:

 • wytrzymałość – pewny i stabilny chwyt gwarantuje skuteczne zaznaczenie skrętu;
 • lekkość – nie mogą one obciążać ramion;
 • elastyczność – przy upadku bądź zahaczeniu o przeszkodę, nie powinno dojść do pęknięcia.

Nasza propozycja:

Kije narciarskie Kije narciarskie
Kije narciarskie Kije narciarskie
Kije narciarskie Kije narciarskie
 

Kije narciarskie Leki (źródło: pmproshop.pl)

Po więcej kijków narciarskich zapraszamy na stronę: https://pmproshop.pl/wyszukaj/wszystkie/Kije-Narciarskie-pl,Kije-Leki-pl

Jak dobrać kijki?

Skoro znamy już podstawowe parametry różnicujące kije, możemy przystąpić do wyboru. Podobnie jak wyżej, istnieje kilka podstawowych parametrów, podług których powinien przebiegać wybór:

 • rodzaj śniegu – kije dostosowane do miękkiego puchu różnią się od modeli przeznaczonych do jazdy po trasach tzw. kółeczkiem w dolnej części: im bardziej „dzika” i naturalna trasa (na przykład freeride), tym kółeczko powinno być większe po to, by kijek nie utonął w śniegu;
 • rodzaj dyscypliny – kije do slalomu potrafią znacznie różnić się od tych przeznaczonych do skitouringu. Powinniśmy je dobrać w zależności od naszych umiejętności i prędkości, jakie zamierzamy rozwijać na stoku;
 • proste czy wygięte – kije proste są polecane wszystkim narciarzom od początkujących do średniozaawansowanych. Kijki wygięte docenią zaś dynamiczni zawodnicy, którzy na stoku potrafią osiągnąć niebotyczne prędkości.

Odpowiednia długość, czyli co wynika z kąta prostego

Poza tym należy pamiętać o odpowiedniej długości. Kiedy trzymamy kij, kąt zgiętej ręki powinien wynosić 90 stopni. Warto w tym celu porównać swoje obliczenia z tabelami publikowanymi przez producentów – zazwyczaj pozwalają one dobrać sprzęt odpowiednio do swojego wzrostu, często nawet bez konieczności uprzedniego mierzenia.

Materiał: aluminium, karbon, aramid?

Jeśli już poznaliśmy długość, jaką powinny mieć nasze kije, czas na dobór odpowiedniego materiału, z jakiego zostały one wykonane. Najpowszechniejsze i zarazem najtańsze jest aluminium. Takie kije cechuje niska cena, ale też przeraźliwa sztywność, która może nadmiernie obciążać nadgarstki – zwłaszcza podczas intensywnego użytkowania. Lepszym rozwiązaniem dla doświadczonych narciarzy będzie włókno węglowe, które jest materiałem ultralekkim i zarazem dość elastycznym. Topowe modele kijów narciarskich zawierają w składzie domieszkę włókna aramidowego, będącego pochodną kevlaru. Aramid cechuje bardzo wysoka wytrzymałość na rozciąganie, a zatem będzie on materiałem o najwyższych własnościach użytkowych. Warto pamiętać, że kije z domieszką włókien aramidowych są dostępne wyłącznie w najlepszych sklepach narciarskich.

Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem narciarskim ProShop.


Udostępnij


wykop śledzik grono

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!


Najnowsze  

Podobne  


Blogi  

Co się dzieje na Freestyle'u  

Nasi partnerzy

 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
ukryj