FREESTYLE.pl - logo
Najedź tu i zaloguj się do Freestyle.pl

Reklama Jak zamówić?
Tu jesteś: FreeStyle >  Artykuły >  Freeskiing - historia narciarstwa...

Artykuły

Freeskiing - historia narciarstwa freestylowego

Od:
pawelec 
Data:
4 czerwca 2010, 16:06
Komentarzy:
Skomentuj pierwszy!
Kategorie:
kategorie
Ocena:
Ocena 4.00

Dostępne w kategoriach

freeskiing  |  snow  |  sport

W 1930 roku Norwescy narciarze zaczęli wykonywać akrobatyczne sztuczki podczas treningów w zjeździe alpejskim. Rezultatem zdobycia tych umiejętności, było odrzucenie innych dyscyplin, a następnie zorganizowanie bezkonkurencyjnych profesjonalnych pokazów narciarskich w Stanach Zjednoczonych, nazwanych później freestylem.

Norweskiemu złotemu medaliście olimpijskiemu Steinowi Eriksenowi przypisuje się opracowanie w 1950 roku pierwszych powietrznych akrobacji, a także stworzenie freestyle'owych zawodów, oraz pomoc w zrewolucjonizowaniu światowego narciarstwa alpejskiego. Imprezy freestyle'owe organizowane były w naturalnym wyboistym terenie z muldami, które pozwalały narciarzom popisać się trikami, skokami i niewiarygodnymi obrotami. Freestyle'owi narciarze jeżdżący po muldach nazywani są „hot-doggers" po dziś dzień.

W roku 1970 zostały stworzone dwie organizacje freestyle'owe. Professional Freestyle Associates (PFA) i International Freestyle Skiers Association (IFSA). Pod opieką PFA i IFSA, najlepsi w świecie freestylerzy konkurowali o nagrody pieniężne w trzech dyscyplinach - jeździe po muldach, akrobacjach i balecie - w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie.

Pierwsze mistrzostwa we freestyle'u odbyły się w stanie Utah w 1976 roku. Sieć telewizyjna ABC mając oficjalny patronat nad tymi zwodami zapewniła milionom widzów możliwość oglądania tego spektakularnego wydarzenia. To także okazało się punktem zwrotnym w historii freestyle'u, pojawiło się wielu młodszych zawodników jak Jack Taylor i Peter Johnson na muldach, Eddie Lincoln i Frank Bare w akrobacjach i Scott Willingham i Mark Stigemeyer przejmując tytuły mistrzowskie starszym zawodnikom.

W tym czasie kobiety nie były pełnoprawnymi zawodniczkami, pionierkami freeski były takie kobiety jak Gina Fuller, Karen Huntoon, Mariane and Ellen Post and Penny Street, które przedefiniowały ten sport tworząc kategorie dla kobiet.

W 1979 roku Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) uznała narciarstwo freestyle'owe wprowadzając nowe przepisy dotyczące certyfikatów dla zawodników oraz technik wykonywania skoków, zamierzając ograniczyć niebezpieczne elementy podczas konkursów.

W 1979 roku Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) uznanych Narciarstwo jako sport i wprowadziła nowe przepisy dotyczące certyfikacji sportowców i techniki skoku w wysiłki zmierzające do ograniczenia niebezpiecznych elementów konkursów.

Najważniejsze wydarzenia
1980 - Ustanowienie pierwszego Pucharu Świata
1986 - Pierwsze Mistrzostwa Świata zorganizowane w Tignes we Francji
1988 - Narciarstwo freestyle'owe jako dyscyplina pokazowa podczas zimowej Olimpiady w Calgary
1992 - Zjazd po muldach zostaje dodany do konkurencji medalowych podczas zimowej Olimpiady w Albertville.
1994 - Akrobacje narciarskie zostają dodane jako konkurencja olimpijska na Olimpiadzie w Lillehammer.

Narciarstwo freestyle'owe razem ze snowboardem stało się bardzo popularnym sportem a wiele narciarskich kurortów rozwija swe tereny i snowparki specjalnie pod kątem tych sportów. W Europie snowparki takie jak Les Arcs Apocalypsce we Francji, zatrudniają na stałe projektantów do tworzenia nowych skoczni i ramp.

 

 


Udostępnij


wykop śledzik grono

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!


Najnowsze  

Podobne  


Blogi  

Co się dzieje na Freestyle'u  

Nasi partnerzy

 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
 • Kamuflage
 • Streeters
 • NoveKino Praha
ukryj